22 listopada - 30 listopada 2019

CINERGIA 2019: Dzień szósty

Minął prawie tydzień festiwalu, a emocje związane z projekcjami i spotkaniami autorskimi wciąż nie opadają.

Środę rozpocznie kanadyjska „Kolonia” wyświetlana w Kinie Charlie o 9:30, po której nadejdzie „Rosie i Moussa” o 11:30. Oba filmy poruszają temat młodych, dojrzewających ludzi zmuszonych do radzenia sobie z obcością nowego środowiska, a także wpływem, który wywiera ona na ich wnętrze.

O 14:00 w kinie Helios w Sukcesji czeka na widzów łódzka premiera „Bad Poems” Gábora Reisza, natomiast pół godziny później w centrum uwagi znajdą się inne sale kinowe. W jednej projekcja „Love Trilogy: Reborn” dostarczy nasyconych autentyzmem występów aktorów naturalnych, którzy czerpią ze swoich osobistych doświadczeń. W drugiej sali zobaczyć będzie można „O nieskończoności” - film nagrodzonego w Wenecji Roya Anderssona.

17:30 to czas rozpoczęcia aż czterech festiwalowych seansów. W Heliosie zobaczyć będzie można wizję Ukrainy z niedalekiej przyszłości w nagrodzonym na weneckim konkursie „Orizzonti” filmie „Atlantyda”. W pozostałych salach kina „Wyścig” - reżyserki debiut kolarza Kennetha Merckena, któremu udaje się osiągnąć rzadko spotykany poziom realizmu – oraz „Supernova”, w którym reżyser bada istotę przypadku i przeznaczenia.

Równocześnie z tymi filmami w Kinie Charlie startują projekcje dokumentów „Piemule” i „Starowiercy”, zwieńczone spotkaniem autorskim, w którego centrum będzie reżyserka Jana Ševčíková. Zadać pytanie twórcom będzie można również podczas spotkania z Seanem Cicterną i Joe Pantoliano po projekcji jego filmu „Winowajca” o 20:00 w kinie Helios.

W tym czasie w sali „Wolność” zobaczyć można będzie odważną, mieszającą konwencje „Moją polską dziewczynę” a w „Tatrach” „X&Y” Anny Odell, w którym reżyserka odgrywa i analizuje wykreowaną wersję samej siebie. W kinie Charlie czeka laureat Grand Prix tegorocznej edycji festiwalu Nowe Horyzonty – zrealizowana na 16 mm taśmie „Przynęta”.

Dzisiejszym wydarzeniem specjalnym jest uroczystość w łódzkiej Alei Gwiazd – odsłonięcie gwiazdy Piotra Dzięcioła na ulicy Piotrkowskiej 68. Następnie z producentem takich filmów jak oscarowa „Ida”, „Pomiędzy słowami” i „Obywatel” odbędzie się spotkanie na Piotrkowskiej 77. Serdecznie zapraszamy!

opr. Magdalena Król