22 listopada - 30 listopada 2019

CINERGIA 2019: Dzień piąty

To już piąty dzień CINERGII, a my nie mamy zamiaru zwalniać tempa! Jak zawsze 24. Forum Kina Europejskiego oferuje sporą dawkę atrakcji. 

Zaczynamy w kinie Charlie seansami dla najmłodszych kinomaniaków. O 9:30 “Rossie i Moussa” Dorothée Van Den Berghe, a o 11:30 “Jak zostać Świętym Mikołajem” Christiana Dyekjaera. O 14:00 w kinie Charlie dokument “Gyumri”, w którym Jana Ševčíková przez cztery lata zbierała materiały na temat tragedii ormiańskiej metropolii. O 16:30, również w Charliem, wstęp wolny na “Casting By” Toma Donahue i panel dyskusyjny "PO DWÓCH STRONACH KAMERY, NIE BARYKADY". O 17:30 w Heliosie “Z wnętrza” dokument wyreżyserowany przez Cezarego Grzesiuka, Tomasza Szwana i Krystiana Kamińskiego. Film w całości składa się z materiałów wideo zarejestrowanych przez Zdzisława Beksińskiego i zabiera nas w świat jego malarstwa. O 18:00 w kinie Charlie, obsypany ponad 100 nagrodami, “Pokój” Lenny’ego Abrahamsona, opowiadający o pięcioletnim Jack’u, który nie zdaje sobie sprawy z tego, że mały pokój, w którym mieszka od urodzenia, nie jest całym światem. O 20:00 w Heliosie pokaz filmu “No kidding! Me 2!!” i spotkanie z reżyserem Joe Pantoliano, który opowie o zmaganiu się z chorobami psychicznymi.

Ponadto mamy dla Was wydarzenie specjalne! O 18:00 zapraszamy do Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana na Wernisaż wystawy WERKI. WAJDA. Renata Pajchel”. Renata Pajchel, często określana fotosistką Wajdy, przedstawia werki, czyli zdjęcia dokumentujące pracę ekip na planach filmowych Mistrza, gdzie pracowała przez prawie 30 lat.

opr. Alicja Kaliska