22 listopada - 30 listopada 2019

CINERGIA 2019: Dzień trzeci

Za nami już dwa dni filmowych emocji 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA. I kolejna okazja dla miłośników kina, by znów cieszyć się wrażeniami jakie dostarcza światowa kinematografia.

O 12:00 w Heliosie odbędzie się projekcja aż trzech wspaniałych filmów, pośród których znajduje się, biorący udział w konkursie europejskim, bezkompromisowy debiut reżyserski Kennetha Merckena „Wyścig” opowiadający historię buntu nastolatka przeciwko wyznaczonej mu przyszłości i buntu jego własnego ciała przeciwko niemu, a także poza konkursowy, doceniony w Cannes obraz słodko-gorzkiej relacji rodzeństwa noszący tytuł „Miłość mojego brata” Monii Chokrii oraz nagrodzone na Festiwalu Filmowym w Hajfie, ukazujące walkę o najwyższe wartości „Świadectwo” Amichai Greenberga .

O 14:00 w kinie Helios na widzów czeka prawdziwy filmowy maraton - trwający 7 i pół godziny festiwalowy hit, obecnie już uznawany za klasykę współczesnego kina - ,,Szatańskie tango” w reżyserii Beli Tarra. Równolegle w kinie studyjnym Charlie zostanie zaprezentowany film „Frank” tegorocznego gościa i laureata Lennego Abrahamsona.

W kinie Helios o 14:30 będzie miał miejsce pokaz, biorących udział w konkursie polskich filmów, „Zgniłych uszu” Piotra Dylewskiego, opowiadających nietypową historię małżeństwa z problemami, w tym samym czasie, w innej sali tego samego kina wyświetlony zostanie film traktujący o istocie czasu „A French Woman” Kim Hee-Junga, po którym będzie można spotkać się z autorką muzyki do filmu, kompozytorką Marzeną Majcher.

Kolejne propozycje to portret starego artysty walczącego z własnymi demonami - „Tommaso” Abla Ferrary będący festiwalowym hitem i nagrodzone na festiwalu w Koszalinie „Nic nie ginie” Kaliny Alabrudzińskiej, któremu towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami. Obie projekcje odbędą się o 17:30 w salach kinowych Heliosa w Sukcesji.

Godzina 20:00 to czas kiedy możliwy jest udział w trzech pokazach filmowych. Spośród nich dwa odbywające się w Heliosie to festiwalowe hity: adaptacja kontrowersyjnej powieści o Holocauście „Malowany ptak” Vaclava Marhoula i nagrodzone w Cannes „Tam gdzieś musi być niebo” Elia Suleimana. Natomiast w kinie Charlie po projekcji 1 i 2 odcinka mocnego i pełnego dowcipu „Prosperity” Lennego Abrahamsona publiczność będzie miała szansę spotkać się z reżyserem.

Oprócz tego o 18:00 w Spalonych Słońcem na OFFie Piotrkowskim odbędzie się wernisaż wystawy Tomasza Tyndyka „WIZYTA” mówiącej o rozpaczy, śmierci, chorobie i walce z mechanizmami obronnymi, a także o maskach, które zakładamy w ciężkich chwilach i o tym jak proces ten bywa wyniszczający i budujący jednocześnie.

 

 

Ada Kukiełka

Hania Kosakiewicz