22 listopada - 30 listopada 2019

CINERGIA for Free. Bezpłatne propozycje festiwalowe

Wśród wielu propozycji programowych 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA są również takie, w których dzięki festiwalowym partnerom będzie można uczestniczyć nieodpłatnie. To bezpłatne pokazy czeskich dokumentów, panele dyskusyjne i warsztaty edukacyjne.

Dzięki wsparciu Czeskiego Centrum w Warszawie gościem Cinergii będzie Jana Ševčíková - jedna z najwyraźniejszych czeskich dokumentalistek, przedstawicielka tzw „czaso-zbiorczego dokumentu” (časozberný dokument) społecznego starająca się łączyć etnograficzny zapis z wyczuleniem na kwestie duchowe. W programie Cinergii znalazła się pełną retrospektywa jej twórczości. Reżyserka przyjedzie do Łodzi i spotka się z publicznością po pokazach swoich najważniejszych filmów, które prezentowane będą nieodpłatnie w kinie Charlie.

W programie sekcji zaprezentujemy filmy:

Retrospektywa Jany Sevcikovej to nie jedyne nieodpłatne wydarzenie w programie Cinergii. Wcześniej, bo już w dniu otwarcia festiwalu – 22 listopada o godz. 12.30 – zapraszamy do udziału w debacie na temat ph. Przyszłość kina a VR – wirtualna rzeczywistość, której w przestrzeni kina Helios Sukcesja towarzyszyć będą pokazy krótkometrażowych produkcji zrealizowanych w technologii rzeczywistości rozszerzonej.

HARMONOGRAM POKAZÓW KINA VR

BLOK 2 - Początki kina i VR (16.00 i 19.00)
1. Kinoscope - 10 min
2. LEGGENDA - 6 min.
3. SANCTUARIES OF SILENCE - 7 min.
Razem: 23 minut

BLOK 3 - Kino narracyjne - Fabuła (16.30 i 19.30)
1. Kartka z powstania - 16 min.
Razem:16 min.

BLOK 4 - Kino nienarracyjne - Dokument (17.00 i 20.00)
1. Szepty -22 min.
Razem: 22 minuty

BLOK 4 - Kino atrakcji  (17.30 i 20.30)
1. INSIDE THE BOX OF KURIOS - 10 min.
2. Dreams of O - 6 min.
Razem: 16 minut

W niedzielę, 24 listopada zapraszamy na OFF Piotrkowska do klubu Spaleni Słońcem na wystawę Tomasza Tyndyka "Wizyta". Autor sam przedstawia swoje prace: „Wizyta” jest o rozpaczy, o śmierci, o chorobie. O mojej walce z mechanizmami obronnymi, które nas od tych trudnych sytuacji oddalają. O maskach, które zakładamy w ciężkich chwilach i o momentach, kiedy znajdujemy odwagę, żeby je zrzucić. O tym jak ten proces bywa niszczący i budujący zarazem. To również mój prywatny zapis, dziennik fotograficzny z lat 2018-2019. Opowieść o mikro krokach i mikro momentach, które prowadzą mnie ku większej samoświadomości i stają się moimi najcenniejszymi zdobyczami. O utracie bliskich i procesie stawania twarzą w twarz z lękami. Wernisaż wystawy odbędzie się o godz. 18.00 i będzie można ją oglądać do 30 listopada.

Wśród festiwalowych wydarzeń towarzyszących specjalne miejsce zajmuje wystawa fotograficzna WERKI. WAJDA. Renata Pajchel. której wernisaż w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego (ul. Piotrkowska 102) zaplanowaliśmy na wtorek, 26 listopada. Autorka i bohaterka ekspozycji Renata Pajchel bywa określana często jako fotosistka Andrzeja Wajdy. Na planie jego filmów spędziła prawie 30 lat, poczynając od „Wszystko na sprzedaż” (1968). Stosując nowatorską metodę robienia zdjęć aparatem w dźwiękoszczelnej obudowie Renata Pajchel mogła bezpośrednio uczestniczyć podczas kręcenia ujęć na planie filmowym i, wykorzystując umiejętności nabyte podczas studiów na wydziale operatorskim, uchwycić żywe emocje aktorów i atmosferę sceny. Efektem współpracy z Andrzejem Wajdą, oprócz fotosów, są zdjęcia z planów filmowych, czyli „werki”. Ich autorka posiada w swoich zbiorach prawdziwe „perełki”, które w Łodzi po raz pierwszy wystawione zostaną na widok publiczny. - To mój ostatni hołd, który chcę złożyć Andrzejowi Wajdzie – mówi artystka. Ekspozycję, którą przygotowało Stowarzyszenie Filmowe KinoArt, będzie można oglądać do 9 grudnia. 

Również we wtorek 26 listopada w kinie Charlie porozmawiamy o relacjach, możliwościach i zasadach współpracy na linii reżyser castingu - aktor. W wydarzeniu Po dwóch stronach kamery, nie barykady uczestniczyć będą reżyser castingu Piotr Bartuszek oraz znakomite aktorki Karolina Gruszka, Jowita Budnik i Barbara Kurzaj. Spotkanie poprzedni bezpłatny seans filmu dokumentalnego “Casting by”. Projekcja rozpocznie się o godz. 16.30

Kolejna z naszych propozycji to nieodpłatne warsztaty poświęcone realizacji dźwięku w filmie fabularnym i dokumentalnym Oglądanie uchem (czwartek, 28 listopada, 18.00 Kino Charlie), które poprowadzi eden z najznakomitszych polskich reżyserów dźwięku, laureat Europejskiej Nagrody FIlmowej Radosław Ochnio. Posłuchamy dźwiękowych przykładów ze znanych filmów i rozłożymy ścieżki dźwiękowe na atomy.

Ostatnie z festiwalowych spotkań to debata Fundacji Ambitna Polska dotycząca modeli finansowania produkcji filmowych, która odbędzie się w również w sobotę 30 listopada w klubie 6. Dzielnica (ul. Piotrkowska 102) o godz. 15.00. W panelu wezmą udział przedstawiciele środowiska ekonomistów, przedsiębiorców i managerów kultury, a dyskusją pokieruje dr Janusz Wdzięczak - ekonomista, specjalista w zakresie finansowania inwestycji.

Podczas 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA w Łodzi w dniach 22-30 listopada publiczność będzie mogła zobaczyć blisko sto filmów, w tym 18 tytułów rywalizujących w festiwalowych konkursach debiutów - europejskim i polskim. W programie znalazły się pokazy specjalne głośnych, nagradzanych tytułów i klasyki kina, jak "Malowany ptak" Vaclava Marhoula, "Czas Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli, "Matrix" rodzeństwa Wachowskich czy trwające 7,5 godziny "Szatańskie tango" Beli Tarra. Festiwal odwiedzi ponad 60 twórców filmowych, w tym bohaterowie tegorocznych retrospektyw - nominowany do Oscara irlandzki reżyser Lenny Abrahamson i czeska dokumentalistka Jana Sevcikova. Na Cinergii pojawią się także amerykański aktor Joe Pantoliano i kanadyjski reżyser Sean Cisterna, którzy promować będą wchodzący w grudniu na polskie ekrany film "WINOwajca". Galę Zamknięcia Cinergii w dniu 29 listopada uświetni wręczenie Złotego Glana Romanowi Polańskiemu, zaś wieczorem 30 listopada przy dźwiękach koncertu Ani Dąbrowskiej "Ania movie Charlie" świętować będziemy 25 urodziny kultowego, festiwalowego kina Charlie.