22 listopada - 30 listopada 2019

Tytuły nominowane do Europejskich Nagród Filmowych w programie Cinergii

Aż trzy spośród pięciu tytułów nominowanych do Europejskich Nagród Filmowych w kategorii NAJLEPSZY FILM będą mogli obejrzeć widzowie 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA. Uczestnicy łódzkiego festiwalu zobaczą premierowo "Zdrajcę" Marco Bellocchio, "Błąd systemu" Nory Fingscheidt oraz "Oficera i szpiega" Romana Polańskiego.

Będący filmem gali zamknięcia CINERGII "Oficer i szpieg" to historia zainspirowana tzw. aferą Dreyfusa - najgłośniejszym procesem schyłku XIX wieku we Francji, w którym na podstawie fałszywych dowodów skazano na dożywocie za zdradę francuskiego oficera Alfreda Dreyfusa. Film Romana Polańskiego nominowany jest do Europejskich Nagród Filmowych w kategoriach Najlepszy Film. Najlepszy Reżyser, Najlepszy Europejski Scenariusz, Najlepsza Rola Męska (Jean Dujardin).

"Błąd systemu" to tegoroczny niemiecki kandydat do Oscara, a także laureat festiwali w Berlinie, Kijowie i Tajpej. Brawurowo zagrany, opowiadający o zaburzonej nastolatce, z którą nie dają sobie rady kolejni wychowawcy z domów dziecka debiutancki obraz Nory Fingscheidt znalazł się w Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich CINERGII. Do Europejskich Nagród Filmowych nominowano go w kategoriach: Najlepszy Film oraz Najlepsza Rola Kobieca (Helena Zengel).

Najnowszy film Marco Bellocchio "Zdrajca" to brawurowa i epicka odyseja gangsterska, której bohaterem jest Tommaso Buscetta, jeden z pierwszych wysoko postawionych członków Cosa Nostry, który złamał zmowę milczenia i wyjawił tajemnice amerykańskich i sycylijskich gangsterów. Będący oficjalnym włoskim kandydatem do Oscara obraz nominowany został przez członków Europejskiej Akademii Filmowej w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Scenariusz oraz Najlepszy Aktor (Pierfrancesco Favino).

To nie jedyne dzieła nominowane do Europejskich Nagród Filmowych, które znalazły się w programie tegorocznej CINERGII. Powyższą listę uzupełniają ponadto: nominowany w kategorii Najlepszy Film Animowany obraz "Bunuel w labiryncie żółwi" Salvadora Simo,

"Ray & Liz" Richarda Billinghama kandydujący do nagrody Europejskie Odkrycie 2019,

skandynawski "Biały, biały dzień" Hlynura Pálmasona nominowany za rolę męską Ingvara E. Sigurðssona,

i rosyjska "Wysoka dziewczyna" Kantemira Bałagowa nominowany za aktorską kreację Wiktorii Miroszniczenko.

Komu przypadną w udziale Europejskie Nagrody Filmowe, dowiemy się dopiero 9 grudnia. Natomiast wymienione nominowane tytuły będzie można zobaczyć wcześniej, podczas 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia w łódzkich kinach Charlie i Helios w dniach 22-30 listopada. Serdecznie zapraszamy!