22 listopada - 30 listopada 2019

Andrzej Pągowski autorem plakatu 24. FKE CINERGIA

Z przyjemnością informujemy, że autorem plakatu ilustrującego 24. edycję festiwalu Forum Kina Europejskiego CINERGIA jest Pan Andrzej Pągowski.

W trakcie odbywających się w Łodzi XXII Targów Film Video Foto organizatorzy tegorocznej 24. Edycji Forum Kina Europejskiego CINERGIA zaprezentowali na swoim stanowisku m.in. galerię plakatów z kilku ostatnich edycji festiwalu oraz premierowo, równo pół roku przed odbywającym się wydarzeniem, plakat nadchodzącej edycji. 24. CINERGIA odbędzie się w dniach 22-30 listopada 2019 roku.

Najnowszy FKE CINERGIA mniejszy

Forum Kina Europejskiego CINERGIA to jedno z najbardziej rozpoznawalnych filmowych wydarzeń, które ma miejsce w Łodzi. To festiwal cieszący się uznaniem w kraju i poza jego granicami, który na przestrzeni 25 lat odwiedziło wielu wybitnych twórców światowego kina, a publiczność polubiła i wypowiada się o nim z dużym uznaniem. Tegoroczna edycja będzie miała miejsce w dniach 22-30 listopada w Łodzi. W jej trakcie odbędzie się kilka filmowych konkursów, pokazane zostaną najnowsze propozycje europejskiego i światowego kina, odbędą się liczne spotkania, warsztaty oraz koncerty, w tym planowany koncert Ani Dąbrowskiej „Ania Movie Charlie”.

Tegorocznej edycji festiwalu CINERGIA towarzyszy hasło „Gdzie jest bohater?”. W jego trakcie festiwal świętował będzie 25 lat istnienia Kina Charlie, które jest jednym z głównych kin festiwalowych i które współtworzy to wydarzenie od samego początku jego istnienia. Połączenie tych myśli przyświecało zadaniu, którego podjął się Andrzej Pągowski, wybitny polski grafik.

Postać, która pojawiła się na plakacie stworzonym przez Andrzeja Pągowskiego jest doskonale rozpoznawalna. Charlie Chaplin to symbol kina, geniusz, którego dzieła inspirują do dziś. W 2019 roku minęło 130 lat od urodzin tego twórcy, a świętujące 25 lat istnienia Kino Charlie to symbol łódzkiej przestrzeni filmowej. Stworzone przez Sławomira Fijałkowskiego Kino Charlie to w Łodzi miejsce kultowe, które wychowało i ciągle wpływa na kolejne rzesze miłośników X muzy. Andrzej Pągowski w bardzo inspirujący i twórczy sposób połączył kilka myśli towarzyszących tegorocznej edycji festiwalu Cinergia.

Andrzej Pągowski urodził się w 1953 roku. Jest absolwentem PWSSP w Poznaniu (Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego) i autorem ponad 1500 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i za granicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Swoje prace Andrzej Pągowski prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych, wśród których warto wymienić kilkanaście najwyższych trofeów na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny (w tym 6 Złotych Medali i tytuł The Best of Show) w Los Angeles oraz kilka nagród głównych na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych, między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu. Metropolitan Museum of Modern Art umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA. Andrzej Pągowski jest autorem ponad czterystu plakatów, które wspierały i wspierają polską kinematografię. Jego prace towarzyszyły filmom takich twórców, jak m.in.: Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland, Roman Polański czy Wojtek Smarzowski.

24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA odbędzie się w Łodzi w dniach 22-30 listopada, a pokazy festiwalowe będą miały miejsce m.in. w Kinie Charlie i Helios Sukcesja. Prace nad programem tegorocznego wydarzenia trwają!

#widzimysiewkinie