23 listopada - 1 grudnia 2018

Piętro artysty. Józef Robakowski o "Sercu miłości"

serce milosci b1 no logoPrezentowane na 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia "Serce miłości" Łukasza Rondudy spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem festiwalowej publiczności. Twórcę po seansie docenił publicznie człowiek-legenda polskiej sztuki współczesnej, prof. Józef Robakowski.

Urodzony w 1939 w Poznaniu Józef Robakowski należy do czołówki polskich artystów multimedialnych. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu historię sztuki i muzealnictwo oraz na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi, gdzie w latach 1970-1981 był wykładowcą i kierownikiem Zakładu Fotografii i Reklamy Wizualnej. W 1995 roku powrócił do pracy na tej uczelni, gdzie obecnie prowadzi pracownie działań multimedialnych. Współzałożyciel grup artystycznych: OKO, STKF PĘTLA, ZERO-61, KRĄG oraz powołanych w Łodzi: zespołu Warsztatu Formy Filmowej i Telewizyjnej Grupy Twórczej Stacja „Ł”. Jest inicjatorem wielu ważnych zdarzeń i multimedialnych akcji artystycznych, a także kuratorem i właścicielem łódzkiej Galerii Wymiany.

Zrealizowany przez Łukasza Rondudę film "Serce miłości" to fascynujący portret jednej z najbardziej oryginalnych par polskiej sceny artystycznej: performera Wojtka Bąkowskiego oraz poetki i artystki Zuzanny Bartoszek, w których wcielili się Jacek Poniedziałek i Justyna Wasilewska.

- Najtrudniej w filmie ze sztuką dźwignąć tę właśnie sztukę. Łukaszowi udaje się już po raz drugi wejść na takie wysokie piętro artysty. Kiedy wchodzimy w świat sztuki Bąkowskiego, to to wszystko zaczyna nabierać jakby takiego mięsa. Zaczynamy dobrze się czuć jako widzowie. Widzimy, że mamy prawdziwą sytuację, prawdziwe postaci - mówił Józef Robakowski podczas spotkania w festiwalowym kinie Helios Sukcesja. - Myślę, że to piętro, które Łukasz wyznacza w swojej robocie jest ważnym osiągnięciem i jest piekielnie potrzebne polskiemu filmowi fabularnemu. Tu jest takie branie się za bary z problemem aktualnej sztuki. I drugiego takiego reżysera chyba bym nie znalazł - dodał.

"Serce miłości" prezentowane było na festiwalach filmowych w Berlinie i Rotterdamie. Polska premiera filmu miała miejsce podczas wrocławskich Nowych Horyzontów. W Łodzi film został zaprezentowany przedpremierowo. Na ekranach kin pojawi się 1 grudnia.