22 listopada - 30 listopada 2019

Laureat Festiwalu Sundance kolejną niespodzianką tegorocznej edycji ORLEN Cinergia

hiltonDrugim filmem-niespodzianką, który pokażemy w programie 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia, jest „Morderstwo w hotelu Hilton” od twórcy „Metropii” Tarika Saleha.

Bohaterem „Morderstwa w hotelu HiltonTarika Saleha, z głośną rolą Faresa Faresa znanego z teledysku Lykke Li I Follow Rivers” i z serii kryminałów o Departamencie Q („Kobieta w klatce”, „Zabójcy bażantów”, „Wybawienie”), jest policjant z Kairu, który próbuje rozwikłać zagadkę morderstwa kobiety dokonanego w przededniu rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Incydent, który z początku wygląda na rutynowe zabójstwo prostytutki, z czasem ewoluuje w znacznie bardziej skomplikowanym kierunku. Śledztwo prowadzi detektywa do egipskiej elity. W kręgu podejrzeń są ludzie z otoczenia samego prezydenta Mubaraka… Obraz został obsypany nagrodami na MFF w Valladoid, wrócił też z Główną Nagrodą Jury z Sundance.

– „Morderstwo w Hotelu Hilton” to w duchu skandynawski thriller rozgrywający się w ponurym momencie oczekiwania na rewolucję w Egipcie w 2011 roku. Skorumpowany glina ostatkami przyzwoitości stara się rozwikłać tajemnicę morderstwa. Jest tutaj klimat klasycznej opowieści kryminalnej, są najwyższe kręgi władzy, jest brudna polityka, dobrze poprowadzona tajemnica, nieczyste zagrania i detektyw z innego świata. Fares Fares jest znakomity w tej rolimówi Krzysztof Spór, dyrektor programowy Cinergii.

Film zaprezentowany zostanie łódzkiej publiczności 24 listopada w Kinie Charlie.